11. Engelsiz Filmler Festivali’nde En İyi Film Ödülü ‘Ayna Ayna’nın

Bu yıl on birinci kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin, Ulusal Uzun Yarışma ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerin ödülleri, Goethe-Institut Ankara’da gerçekleşen Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu. Sunuculuğunu komedyen Deniz Özturhan’ın üstlendiği Ödül Töreni’ne British Council’ın Direktörü Gill Caldicott, jüri üyeleri, festival konukları, festival sponsorları ve programda yer alan filmlerin konukları katıldı.

Deniz Özturhan’ın sinema üzerine kısa gösterisi ile başlayan tören, işaret dili, sesli betimle ve İngilizce tercüme eşliğinde erişilebilir olarak gerçekleşti. Yedi gün boyunca Ankara’da devam eden Engelsiz Filmler Festivali’nde neler olduğuna dair videonun gösterildiği törende, festivalin programında yer alan ve Cumhuriyet’in yüzüncü yılına özel yapılan “Cumhuriyete Doğru” seçkisindeki “İstanbul’un Çeşmeleri ̇ve İstanbul’da Türk Kadınları” filmi sesli betimleme ile gösterildi.

KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Gösterimlerden sonra Kısa Film Yarışması’nın kazananları açıklandı. İlk olarak Seyirci Özel Ödülü’nün açıklandığı törende, Engelsiz Filmler Festivali izleyicilerinin oylarıyla Alireza Kazemipour’un yönettiği “Saç Kırıkları” filmi Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Kısa Film Yarışması’nın ödülleri transmedya sanatçısı Çağlar Kimyoncu, Eye Film Museum kısa ve deneysel film sorumlusu Edith van der Heijde ve yönetmen Michael Achtman’ın yer aldığı seçici kurulu tarafından belirlendi. Yarışmada En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi Seyirci Özel Ödülü’nü de kazanan “Saç Kırıkları” filminin senaristleri Alireza Kazemipour ve Solmaz Mortezavand, En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi “Elveda Gaston” filmiyle Victor Guilbaud ve En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise Houcem Slouli’nin yönettiği “Koşulsuz Tutku” filmleri oldu.

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI’NDA EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ ‘AYNA AYNA’NIN

Kısa Film Yarışması’nda ödül kazananların açıklanmasından sonra festivalin programında yer alan Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananları açıklandı. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Seyirci Özel Ödülü’nün sahibi Belmin Söylemez’in yönettiği “Ayna Ayna” filmi oldu.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nın ödülleri ise sinema yazarı Şenay Aydemir, kurgucu Selda Taşkın ve yapımcı Zeynep Ünal’ın yer aldığı jüri tarafından belirlendi. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda ise En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi yine Seyirci Özel Ödülü’nü de kazanan “Ayna Ayna” filminin senaristleri Belmin Söylemez ve Haşmet Topaloğlu, En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi “Iguana Tokyo” filmiyle Kaan Müjdeci ve En İyi Film Ödülü’nün sahibi ise Belmin Söylemez’in yönettiği “Ayna Ayna” filmi oldu

Engelsiz Filmler Festivali programında yer alan Kısa Film Yarışması ve Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananlarına verilen ödül heykelciği Ankaralı heykeltıraş Hayri Şengün tarafından tasarlandı.

Festival 4-5 Kasım tarihlerinde Eskişehir’ de Cinema Pink Kanatlı AVM salonlarında izleyicilerle buluşmaya devam edecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x