BtcTurk Hackerı Başka Bir Kripto Para Platformunu Daha Hackledi!

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsası BtcTurk, bugün gerçekleşen bir siber saldırıda 10 sıcak cüzdanının ele geçirildiğini açıkladı. Bununla birlikte, etkilenen varlıklara veya çalınan toplam miktara ilişkin spesifik ayrıntılar açıklanmadı. Bu hac olayından kısa süre sonra on-chain dedektif ZachXBT BtcTurk hackerının başka bir kripto platformunu hedef aldığını bildirdi.

BtcTurk hackerı başka bir kripto para platformunu da hackledi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bugün önde gelen Türk kripto para borsası BtcTurk saldırıya uğradı. Bu olayın üzerinden çok geçmeden BtcTurk’ü hedef alan bilgisayar korsanı başka bir platforma saldırı başlattı. On-chain dedektif ZachXBT, bilgisayar korsanının Sportsbet adlı bir kripto para platformundan 2,9 milyon doların üzerinde varlık çalmayı başardığını duyurdu. Bu bağlamda ZachXBT, para hareketleriyle birlikte şu açıklamayı yaptı:

Online casino Sportsbet muhtemelen BTCTurk ile aynı tehdit aktörü tarafından iki saat önce 2,9 milyon dolardan fazla bir meblağ için hacklendi ve hırsızlıklardan elde edilen fonlar birbirine karıştı.

Kaynak: ZachXBT / Telegram

BtcTurk hack’i 54 milyon dolarlık AVAX satışına yol açtı

BtcTurk, durum sayfasında yaptığı açıklamada, kullanıcılara hack olayının kripto varlıklarını etkilemediği konusunda güvence verdi. Ayrıca, bu tür saldırılara karşı finansal dayanıklılığını vurguladı. Borsa, on kripto para biriminin sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin yalnızca bir kısmının etkilendiğini, soğuk depodaki varlıkların çoğunun ise güvende kaldığını açıkladı.

Bu arada hack, Avalanche’ın yerel tokeni AVAX’de %10’luk kayda değer bir düşüşle aynı zamana denk geldi. Blockchain analisti ZachXBT, 54,2 milyon dolar değerindeki yaklaşık 1,96 milyon AVAX tokeninin Coinbase, Binance, Gate ve THORChain dahil olmak üzere çeşitli borsalara önemli ölçüde aktarıldığını bildirdi. Analizleri ayrıca kuruluşun AVAX tokenlerini Bitcoin ile takas etmiş olabileceğini öne sürdü. Bu nedenle, AVAX’ın fiyatı 6 ayın en düşük seviyesi olan 25 doların altına düştü. Acak yazı sırasında 26 dolara kadar hafif bir toparlanma gösterdi.

AVAX Fiyat Performansı. Kaynak: TradingView

Kripto para borsası soruşturma başlattı

İhlalin ardından BtcTurk, platformundaki kripto para yatırma ve çekme işlemlerini geçici olarak durdurdu. Kullanıcıları sabırlı olmaya çağırırken olayla ilgili bir soruşturma başlattığını da sözlerine ekledi. Saldırı ZachXBT, Müşterini Tanı (KYC) ve uyum düzenlemelerinin sınırlamalarına dikkat çekerek, bazı borsaların mevzuata uymalarına rağmen kritik güvenlik tehditlerini göz ardı edebileceklerini öne sürdü. Bu bağlamda ZachXBT, şu açıklamayı yaptı:

KYC ve genel olarak uyumlulukla ilgili acı gerçek şu ki, herhangi bir gerçek tehdit için oldukça etkisiz (düzenlenmiş veya offshore borsalar olması fark etmez) Bu gerçekten borsaların hatası değil, sadece yasaları / düzenlemeleri karşılamaya çalışıyorlar. Borsalar arasındaki temel fark, devam eden tehditlere yanıt veren ve geri bildirime açık ekipler kuranlardır. Bu ‘düzenlenmiş’ borsalardan bazıları gerçek sorunlardan tamamen bihaber.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x