İzlanda’da yanardağ patlaması, acil durum ilan edildi

Patlama tarih boyunca yaşanan en şiddetli patlama olarak kayıtlara geçti. Lavlar tahliye edilen Grindavik kasabası yakınlarına kadar geldi. İzlanda’nın en gözde turistik mekanlarından biri olan Mavi Lagün’ün etrafında yaşayanlar da tahliye edildi.

LAV PATLAMASI YAŞANDI

Sivil savunma yetkililerine göre lav patlaması Cumartesi akşamı yerel saatle 20:00’da başladı. Şans eseri patlama, Grindavik’in kuzeybatısındaki ülkenin başlıca uluslararası havaalanını etkilemedi.

Jeofizik uzmanı Magnus Tumi Gudmundsson, patlamanın şimdiye kadarki en şiddetlisi olduğunu söyledi. Gudmundson iki lav akıntısının batıya ve güneye doğru ilerlediğini. Güneye doğru ilerleyen akıntının Grindavik’in doğusundaki savunma duvarlarına ulaştığı kaydedildi.

TEHLİKELİ SONUÇLAR DOĞABİLİR

Gudmundsson lavın denize de akabileceğini, ancak bunun sadece volkanik aktivitenin yavaşlaması durumunda olabileceğini ifade etti. Norveç Meteroloji Kurumu’ndan doğal afet uzmanı Einar Bessi Gestsson, lavın deniz suyuyla temas etmesi halinde, tehlikeli gazların çıkabileceğini ve küçük patlamalar olabileceğini belirtti. Lav akıntılarının yolu üzerindeki fiber optik kabloların hasar görmüş olabileceğinden kaygı duyuluyor.

TAHLİYE EMRİ VERİLDİ

Mavi Lagün’ün etrafındaki 500 ila 600 kişinin tahliye edildiği kaydedildi ve bölgenin ikinci bir emre kadar kapalı kalacağı kaydedildi. Kasabada yaşayan yaklaşık 4 bin kişi, Ocak ayındaki patlamadan sonra tahliye edilmiş ve sonra dönüşlere izin verilmişti. Ancak bir çok kişi dönmemeyi seçti.

‘ASIRLAR SÜREBİLİR’

Reykjanes Körfezi’ndeki son yanardağ faaliyeti 800 yıl önce yaşanmış ve onlarca yıl sürmüştü. 2021’den bu yana bölgede yedi kez yanardağ patlaması olurken, uzmanlar yeni volkanik dönemin on yıllar hatta yüzyıllar boyunca sürebileceğine inanıyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x