Tüm Türkiye’yi Sevince Boğan Filenin Sultanları’nı Hedef Gösteren Vaize Cemaat Tepki Gösterdi

Zonguldak’ta bir vaiz, Avrupa Şampiyonu olarak tüm Türkiye’ye uzun zaman sonra büyük sevinç yaşatan Filenin Sultanları’nı hedef gösterdi. Cami cemaatinin tepki gösterdiği vaiz için il müftüsü de açıklama yaptı.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Sırbistan galibiyeti sonrasında kupaya uzanarak bizlere çok büyük sevinç yaşattı.

Zonguldak Merkez Ulu Cami’de namaz önce vaaz veren İl Vaizi Ali Koblay, Filenin Sultanları’nın kıyafetini ‘beğenmedi.’

Gazete Duvar’dan Mustafa Özdemir’in haberine göre, Vaiz Koblay’ın ‘Zafere giden yolda her şey mübah değildir’ sözlerine cemaatten tepki gösterildi. Vaiz Ali Koblay’a tepki gösterenlerden Ekrem Güllüdağ, “Siz Kuran kurslarında erkek çocuklara tecavüz edilirken burada konuştunuz mu da Voleybol Milli Takımı hakkında konuşuyorsunuz’ dedi. Cemaatten bir başka kişi de ‘Neymiş sakıncalı olan hocam açıkla da bilelim’ ifadelerini kullandı.

Cemaatten bazı kişilerin araya girmesi sonucu yatıştırılan tartışmanın ardından vaizin sözlerine tepki gösterenlerden bazıları öğle namazını kılmadan camiyi terk ederken, Vaiz Ali Koblay ise “Tamam tamam” diyerek namaza geçti.

Tepkiler üzerine bir açıklama yapan Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun, vaiz Ali Koblay’ın sözlerinin maksadını aştığını belirtti.

“Kendisiyle görüşüp ikaz ettim. Çok üzgün olduğunu söyledi. Her kim olursa olsun ötekileştiren ifadeler kullanması doğru değil.”

“Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Anayasa’nın 136’ncı maddesinde de belirtildiği gibi laiklik çerçevesinde her türlü siyasi düşünce dışında kalmak zorundayız. Milletimizin gururu olmuş, milli sporcularımız hakkında yani hedef gösterilerek böyle bir konuşma yapılması kabul edilmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x