Tuna Kaya: Rekor düşüş için hazır olun

Çoğu vatandaş, birikimlerini artırmak amacıyla çeşitli yatırım araçlarına yöneliyor. Bu yatırım araçlarının başında ise dolar, altın, bitcoin ve borsa yer alıyor. Tuna Kaya, yatırım konusunda önemli bir düşüşü gündeme taşıdı.

Merkez Bankası, faiz politikasında tarihi bir artışa imza atmıştı. Faiz oranları yüzde 50 seviyesine kadar çıktı.

Ancak bu yükselişin ardından dolar tarafında bir durgunluk yaşanıyor. Dolar, 32,2 ile 32,6 bandı arasında dalgalanarak yatırımcılarına son üç aylık dönemde beklenen kazancı sağlayamadı.

PİYASA FED’İN ENFLASYON KARARINI BEKLİYOR

Mevduat faizi ve borsadaki son düşüşlerin ardından bitcoinde yaşanan sert satışlar dikkat çekiyor. Piyasada yaşanan dalgalanmalar nedeniyle birçok yatırımcı endişeli. Bu endişenin ana nedeni olarak bugün FED tarafından açıklanacak olan enflasyon oranı gösteriliyor.

BÜYÜK DÜŞÜŞLERE HAZIR OLUN

Ünlü ekonomist Tuna Kaya, FED’in yaklaşan enflasyon verilerine işaret ederek bir senaryo açıkladı.

Kaya, Fed tarafından açıklanan enflasyon verilerini dikkatli şekilde takip edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

ABD’de aylık enflasyon rakamlarına odaklanmalıyız. Beklenti yüzde 0,1 seviyesinde olsa da enflasyonun yüzde 0,4 seviyesi ve üzerinde gelmesi durumunda yıllık enflasyon üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Bu durumda piyasalarda büyük düşüşler görebiliriz. Ancak piyasa beklentisi doğrultusunda gerçekleşirse olumlu bir tablo çizebilir.

DÖVİZ KURLARI

DOLAR

Alış: 32,3214

Satış: 32,3276

EURO

Alış: 35,0939

Satış: 35,1187

STERLİN

Alış: 41,0861

Satış: 41,2921

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x